İNDİGO DERGİSİ | DİYARBAKIRLI ÇOCUKLAR TATİLDE | HABER: MAHMUT ŞAYLIKAY

 

    Türkiye   ▪   Dünya   ▪   Bilim   ▪   Sağlık     Kültür Sanat     Çevre   ▪   Eğitim   ▪   Çocuk      Röportaj      Yaşam   ▪   Astroloji   ▪   Foto   ▪   Video

Anasayfa

Künye

Üyelik

Abonelik

Arşiv

Reklam

Yazarlık

İçerik Politikası

Telif Hakkı

İletişim

İndigo'da Ara

 

Haber: Mahmut Şaylıkay

Diyarbakırlı Çocuklar Tatilde

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çocuk Koordinatörlüğü, yoğun göçle başlayan ve tiner, bali, kapkaç gibi olumsuzluklarla anılan Diyarbakır’daki dezavantajlı çocukların toplumsallaşmasını sağlamak üzere bir adım daha attı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çocuk Koordinatörlüğü, ilk kademe belediyeleriyle birlikte dezavantajlı konumda olan çocuklara yaz tatili yaptırmak için Hazar Gölü kenarında Çocuk Yaz Kampı kurdu.

“Artık Çocuklar Gülümseyecek” projesi çerçevesinde bu yıl kentteki yoksul ve dezavantajlı 50 bin çocuğa ulaşmayı hedefleyen belediye, Maden’in Gezin Belgesi’nde Hazar Gölü kenarında bir Çocuk Yaz Kampı kurdu. Gruplar halinde bir hafta çocuklara tatil yaptıran belediyeye, başta Eğitim Sen olmak üzere kentteki sivil toplum örgütleri de destek verdi.

Hem hak hem sevgi

Katılımcılara bir program hazırlayan çocuklar şiir, vecizeler okuyarak şarkılar söyledi. Çocuklar sunumda “haklarımızla birlikte sevgi de istiyoruz” mesajını verdi. Belediye başkanları ve sivil toplum örgütü temsilcileri daha sonra çocuklara Çocuk Yaz Kampı’na kalıtım belgelerini verdi. Ardından belediye başkanları sıraya girerek tabldot yemeklerini alıp çocuklarla birlikte yemek yedi.  

300 çocuğa tatil

Bu yıl 300 çocuğun birer hafta tatil yapacağı kampta, çadırlardan yapılmış mutfak, yemek salonu, sağlık kabini, görevliler ve eğitimcilerin kaldığı çadır ile birlikte 9 çadır bulunuyor. Kampta çocuklar kendi çadır ismini ve çadır yerlerini kendileri seçmiş. “Yaprak yeşili, gök mavisi; Çocuklar bu renklerin varisi” şeklinde yazılı pankartın bulunduğu kampta, çadırlarda çocukların yaptığı resimler sergilendi. 

Çocuklar kampı çok sevdi

Kampta spor turnuvaları, resim atölye çalışmaları, şiir, tiyatro gibi etkinlikler yapılıyor. Çocuklar eğitmenlerin gözetiminde eğlenip göle girerek yüzüyorlar. Çocukların kampı çok sevdiğini ve daha uzun kalmak istediklerini belirten eğitmenler çocukların gelecek yıl da gelmek için “Daha çok fıkra anlatacağım, daha çok şiir ezberleyeceğim, bağlama çalmayı öğreneceğim” dediklerini aktardı. Eğitmenler kampla birlikte çocuklarda ortak yaşam kültürünün geliştiğini ifade etti.

 


YAZAR HAKKINDA BİLGİ

Mahmut Şaylıkay 1984, Diyarbakır doğumlu. Kars Kafkas Üniversitesi İşletme ikinci sınıf öğrencisi. Kurduğu çocuk şiir grubu ile birlikte Kars’ta sahne gösterilerinde bulunuyor.

Detaylı Bilgi


HABERLER

 

 

Sadece Duyarlı Olmak Yetmiyor!


Niye Kadının İnsan Hakları?


Küreselleşme ve Krizler


Hayallerdeki İnsan Hakları


Üniversite: Girmek Mi, Çıkmak Mı Daha Zor?


Açlık Çoğunluktadır


Caz'a Bakış


Japon Kültürü ve Café Bunka


Şifa Niyetine: Edirne Sultan II. Bayezid Külliyesi Darüşşifası 


İçimizdeki Çocuğu Öldürmeyelim!


Müzik ve Teknoloji: Galatasaray ITM


Obezite ve Sağlıklı Beslenme


Sanatın İyileştirme Gücü


Kozmik Bilinç: TEZAHÜR


Nedir Şu Ezoterizm?


Yaşanılası Aşklar (Astroloji)


Birbirimize Kendimizi, Kendimize Birbirimizi Vermek

 

KÖŞE YAZARLARI

Can Duman

Merhaba Hayat


Didem Çivici

Var Olmaya Hazır Mısın?


Çiğdem Aksoy

Kediler Krallara Bakabilir


Funda Umut Pakkal

Birey Olmak Çok Zor Zanaat!


Rüya Yüksel

Her Özgürlüğün İçinde Bir Tutsaklık Vardır


Mahmut Şaylıkay

Kars Kadın Eğitim Vakfı Neden Olmasın?


Burçin İvren

Yaşantımdaki Küçük Bir Tezahür Öyküsü


Burçin İvren

Bir Hikaye

 

    

Kategoriler:

Hakkında:

Servisler:

Türkiye   ▪   Dünya   ▪   Bilim   ▪   Sağlık     Kültür Sanat     Çevre   ▪   Eğitim   ▪   Çocuk      Röportaj      Yaşam   ▪   Astroloji   ▪   Foto   ▪   Video

Künye  ▪  İletişim  ▪  İçerik Politikası  ▪  Telif ve Kopyalama Hakkı  ▪  Hukuki Şartlar & Gizlilik

Reklam  ▪  Arama Motoru  ▪  Arşiv  ▪  Üyelik

2005 © İndigo Dergisi