Duygusal Özgürleştirme Tekniği: EFT

 

    Türkiye   ▪   Dünya   ▪   Bilim   ▪   Sağlık     Kültür Sanat     Çevre   ▪   Eğitim   ▪   Çocuk      Röportaj      Yaşam   ▪   Astroloji   ▪   Foto   ▪   Video

Anasayfa

Künye

Üyelik

Abonelik

Arşiv

Reklam

Yazarlık

İçerik Politikası

Telif Hakkı

İletişim

İndigo'da Ara

 

Duygusal Özgürleştirme Tekniği: EFT

 

Bahar Özcan

Uzman Psikolojik Danışman

 

EFT, Duygusal Özgürleşme Tekniği, kişinin enerji bedeninde oluşmuş duygusal tıkanıklıkların açılmasında kullanılan hızlı ve çok etkili bir yöntem olarak tanımlanıyor. Travmatik deneyimlerde, beyin yaşanan olayı korkunun duygusal reaksiyonu ile bağlıyor. EFT tekniği ise vücuttaki akupunktur noktalarına vurularak, duygusal özgürleşmeyi sağlıyor. Bellekteki istenmeyen duygu, düşünce ve yaşantıları (korku, öfke, endişe, hayal kırıklığı.vb) siliyor, bunların yerine temiz duyguları (mutluluk, huzur ve sevgi gibi)  yerleştiriyor. Böylece hayat daha kolaylaşıyor ve yaşanası bir deneyim olmaya başlıyor.

 

Bu yöntemin geliştirilmesi bir psikolog tarafından gerçekleştirildi. Klinik Psikolog Dr. Roger Callahan, klinik psikoloji, geleneksel Çin Tıbbı ve uygulamalı davranışsal kinezyoloji bilgi ve becerilerinin birleşimi olan Düşünce Alan Terapisi’ni (Thought Field Therapy-TFT) geliştirdi. Dr. Callahan tarafından keşfedilen TFT’yi esas alan ve onun öğrencileri olan Gary CRAIG ve Adrianne FOWLIE tarafından 1995 yılında EFT teknikleri geliştirildi. Garry, gerçekten hayatında ilerleme kaydetmek isteyen herkes için EFT’yi uygulanabilir özelliklerle donattı.

 

Birey kendini engelleyen düşünce, rahatsız eden duygu ya da anıya odaklandığı sırada meridyen sisteminde yapılacak uyarımlar enerji akışını düzenleyerek bireyin rahatlamasını sağlıyor. Meridyen sistemindeki enerji akışı rahat ve düzgün iken bireyin zihin, beden ve duygu alanlarında da rahatlaması söz konusu oluyor. Teknik uygulanırken, danışan yaşadığı travma veya duyguyu danışmana söylemeden, içinden söyleyerek çözme şansına da sahip. Ayrıca isteyenler tekniği öğrenip kendi kendilerine uygulama yapabiliyorlar. Bu da açıklanması zor sırları olan, çekingen davranıp, paylaşamayan insanların işlerini kolaylaştırıyor

 

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR:

EFT, mutlu olmayı engelleyen ve bizi, gerçekleştirmek istediğimiz şeyleri hep ileri tarihlere ertelemek zorunda bırakan kararsız duygularımızdan kurtulma yollarını öğreten bir dizi tekniktir.

 

Düşünce gücünden bahsedilip düşünce ile enerji yaratıldığı ve bu enerjinin fiziksel bedeni şifalandırdığı bilinmekteyken, bu sistemle fiziksel bedenimize vurup, enerji bedenimizi harekete geçiriyor ve duygusal bedenimizdeki tıkanıklıkları çözüyoruz ve ruhsal bedenimizdeki huzuru yakaladığımızı hissediyoruz. Bu da bize fiziksel, duygusal, ruhsal ve enerjiden oluşan bir bütün olduğumuzu hatırlatıyor.

 

İnsan vücudunda 12+12=24 adet sağ ve sol yanımızda meridyen adı verilen enerji sisteminin ağı bulunuyor. Bedenimizin yaşam kaynağı olan enerji, meridyen adı verilen bu kanallar vasıtasıyla vücudumuzun iki yanında simetrik olarak yayılıyor ve tüm sistem tarafından kullanılıyor. EFT'de tüm vücudumuzu ve organlarımızı saran bu enerji ağının tenimize yakın geçtiği noktalar uyarılarak kısa sürede (5-15 dakika) duygusal bedendeki enerji blokajları (korkular, kaygılar, duygusal tıkanıklıklar, stres ve öfke, yaşanan ve unutulmaya çalışılan travmalar, suçluluk, şüphecilik vb.) çözümleniyor ve bir bütün olarak rahatlama sağlanıyor.

 

EFT sadece olumsuz duyguları ortadan kaldırmakla kalmayıp aynı zamanda:

...Sağlığı düzeltiyor, sigara, içki ve çikolata gibi maddelere olan aşırı bağımlılığı azaltıyor veya ortadan kaldırıyor, acı ve kederden daralan yüreği ferahlatıyor, uyku bozukluklarının üstesinden geliyor, genel olarak mutluluğu artırıyor.

 

...Yapılan her şeyde verimi artırıyor, kariyer fırsatlarını genişletiyor, işte, spor aktivitelerinde ve hayatın her alanında gösterilen performansı arttırıyor, para konusunda sıkıntı bitiyor ve hayatın daha da bereketlendiği görülüyor. Hem iş hem de kişisel ilişkileri geliştiriyor.

 

...Yaşam kalitesini yükseltiyor, neşe ve sevgiyle dolu bir hayatın yaşanmasını engelleyen duygulardan kurtarıyor, her zaman yapmak istenilen fakat cesaret edilemeyen şeylerin gerçekleşmesine yol açıyor. Kişisel ve ruhsal gelişim seviyesini yükseltiyor.

 

EFT uzmanı olarak 5 yıla yakın bir süredir çalışan Bahar Özcan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yakın Doğu Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde tamamlamış olduğu yüksek lisans eğitimi sonrasında EFT’nin üniversiteye hazırlanan öğrencilerdeki yüksek sınav kaygısının sağaltımındaki etkinliğini araştırmıştır. Doç. Dr. Nilhan Sezgin’in danışmanlığı ile yapmış olduğu araştırma EFT’nin etkinliği konusunda mükemmel sonuçlara ulaştı ve EFT konusunda yapılan ilk araştırmalardan birisi olması nedeniyle, Kasım 2004'te  Toronto, Kanada’da yapılmış olan 6. Dünya Psikoloji Ve Enerji Psikoterapileri Kongresi'nde sunularak, katılımcılara tanıtıldı, ayrıca araştırma sonuçları EFT’nin gelişimine öncülük eden Gary Craig’e gönderilerek tüm dünyadaki kullanıcıların bilgisine ve kullanımına sunuldu. Bahar Özcan halen EFT, Reiki, Reconnection, NLP, Chi-gong, hipnoz uygulayıcısı ve yoga öğretmeni olarak çalışmalarını sürdürmektedir. 

 

10-13 Kasım 2005 tarihlerinde Askeri Müze Harbiye Kültür Sitesi –İstanbul’da yapılması planlanan Doğal ve Sağlıklı yaşam festivali esnasında, Bahar ÖZCAN tarafından 11 kasım günü 15:15 - 16:15 saatleri arasında EFT konusunda workshop çalışması/tanıtımı yapılacaktır. Festiva ile ilgili detaylı bilgi  www.festivaistanbul.com sitesinden edinilebilir. Birlikte sevgi ve mutluluğa...

 

Web sitesi: www.istanbuldabahar.com

 

 EMF Dünya Toplantısı İstanbul'da Yapıldı

 Doğal Bir Tedavi Yöntemi: Homeopati

 Müzik Yeni Çağın Şifa Kaynağı

HABERLER

 

 

"İstanbul'un Sokak Hayvanları Sorunu Beş Yılda Halledilir"


Müzik... Yeni Çağın Şifa Kaynağı...


Çocuklarımıza Verilen Eğitim ve Bize Düşen Sorumluluklar


Daniel Jacob ile Eğitim Üzerine


Doğal Bir Tedavi Yöntemi: Heomeopati


Okul Öncesi Dönemin Önemi (0-6 Yaş)


Yeni Çocukların Bilimi


Göztepe Parkı’na Cami Projesi 


Baharları Sevmek Ama Hasta Olmadan!


Atıklar Biyodizel Yakıta Dönüştürülebiliyor


Otistik Çocuklar İçin Bir Yaşam Köyü


Uzaklardan Bakış, Şamanik Astroloji


Yoga Sınıfı 1: Yogaya Başlarken…


Stres Yönetimi, Ragurham Röportajı


Eğitimde Akustik Koşullarının Önemi


Hayat Üçgeni: Deprem ve Korunma

 

KÖŞE YAZARLARI

Can Duman

Kalpleri Yuva’larından Sökülen Küçük Çocuklar, Kalplerinin Büyük Tamircilerini Bekliyor


Özge Esirgen 

Adam


Asu Sanem Kaya

Anne Olmayı Öğreniyorum


Meltem Bingöl

Yüzyıllık Çığlık


Doruk Oğuz 

İçimizdeki Gerçek Ses 


Tuğba Kavas

Uyuşturucu


Burçak Alkanlı

33 Yaşında Nasıl Vejetaryen Oldum?


Uzay Gökerman

Neden spritüel bir arayış içinde olur insan?


Funda Umut Pakkal

Şimdi Okullu Olduk


Burak Kaan Kızılkan

Enerji ve Biz


Haluk Tunç İlker

İçerideki Dans


Rüya Yüksel 

Alkolle Yaşamak

Google
 
Web indigodergisi.com

 

    

Kategoriler:

Hakkında:

Servisler:

Türkiye   ▪   Dünya   ▪   Bilim   ▪   Sağlık     Kültür Sanat     Çevre   ▪   Eğitim   ▪   Çocuk      Röportaj      Yaşam   ▪   Astroloji   ▪   Foto   ▪   Video

Künye  ▪  İletişim  ▪  İçerik Politikası  ▪  Telif ve Kopyalama Hakkı  ▪  Hukuki Şartlar & Gizlilik

Reklam  ▪  Arama Motoru  ▪  Arşiv  ▪  Üyelik

2005 © İndigo Dergisi